„Lepsze miasto, lepsze życie”

sha-expo2010-grass

Uprawiając profesjonalną turystykę miejską w Szanghaju, nie jesteś w stanie przeoczyć przygotowań do Expo 2010. Oficjalna maskotka i symbol Expo atakuje przechodnia dosłownie na każdym kroku. Ulotki, plakaty, bannery, reklamy, vlepki są wszędzie i dyktują tempo życia w całym mieście. Sama maskotka, Haibao przypominająca bardziej promocję pasty do zębów, zupełnie nie identyfikuje nadchodzącego wydarzenia, jednak zmasowany atak sukcesywnie wyrabia świadomość czegoś wielkiego.

Prace budowlane trwają nieprzerwanie w dzień i w nocy, odgłosy ciężkich maszyn odbijają echem od ciasno zagęszczonych budynków i kiedy wydaję się, że już nie ma miejsca na kolejna zmianę, zaraz pojawia się ogrodzony plac wypełniony zmęczonymi robotnikami. W tym temacie najlepszym przykładem jest infrastruktura metra, która już teraz sięga łącznie około 240km długości, łącząc 162 stacji.

Do roku 2012 siatka połączeń wzrośnie do 500km i tym samym otworzy 350 stacji. Już potwierdzono końcówkę prac nad linią nr 13, która oprze się w 35% na transporcie turystów a do końca roku otwarta zostanie linia nr 7 prowadząca do stacji końcowej Expo. Ku mojej uciesze, będzie również przechodzić przez naszą dzielnicę, więc podróż na wystawę zajmie mniej niż 15min.
Na tym jednak rozwój komunikacji podziemnej się nie kończy. Rząd Chiński przeznacza ponad 4 miliardy $ rocznie aby mieszkaniec Szanghaju dotarł do najdalszych rejonów miasta i w kolejnych etapach infrastruktura sięgnie 800km długości.

Tereny samej inwestycji pod Expo 2010 to 5.28 km², ulokowanych na południowej części Pudong. Już teraz można oglądać postęp prac wdrapując się na most Lupu łączący dwa brzegi rzeki Haungpu. Lupu to największy most jednołukowy o wysokości 100m, skąd pokonując 380 stopni docierasz na punkt widokowy. Drogę na ów punkt wskazywało nam po kolei czterech salutujących strażników a finał zaowocował ostrzeżeniem: „It’s windy, be careful” :)
Najbardziej zaawansowaną w postępach konstrukcją jest oczywiście pawilon Chiński, który promowany jest na plakatach w całym mieście. Za to mocnym polskim akcentem w tym całym zamieszaniu to nasza pierwsza inwestycja we własny pawilon, również eksponowany na ścianach w tunelach metra.
Na dzień dzisiejszy atrakcja w postaci mostu Lupu nie jest jeszcze zbyt popularna jednak niebawem będzie to jeden z najczęściej uczęszczanych obiektów, zaraz po „otwieraczu”. Spiesz się podróżniku!

Władze miasta mocno dbają aby atmosfera imprezy udzielała się odwiedzającym Szanghaj już teraz. Materiały promocyjne dominują w obszarach typowo turystycznych a i wykonanie potrafi czasem zaskoczyć. Darmowe mapy niemal codziennie zmieniają swój wygląd i drukowane są nawet w postaci chusteczek a obiekty promujące Expo można trafić z przypadku, jak to miało miejsce z Shanghai Architecture Expo Exposition.
Z początku kilku piętrowy budynek nie zachęcał ofertą i wydawałoby się, że zdjęcie dzielnicy sprzed lat, w której obecnie mieszkamy to szczyt możliwości. Jednak pokonując kolejne piętra trafiliśmy na makietę miasta absolutnie przekraczająca nasze oczekiwania. Do tego tuż obok wyświetlano 3D prezentację miasta na ekranie 360st, której kawałek zamieszczam poniżej.

Do startu Expo 2010 pozostało jeszcze niecałe 12 miesięcy a mimo to coś czuję, iż do tego czasu jeszcze nie raz gdzieś na trasie trafi się kolejna, warta uwagi atrakcja. Zamykając temat a właściwie jego wprowadzenie nasuwa się tylko jedno pytanie na myśl: „Co Ty na to, Wrocław?”

Napisane przez:

komentarze 3 do “„Lepsze miasto, lepsze życie””

  1. 26 maja, 2009 o godz. 4:47 am, B. pisze:

    uuuaaa, troche zapachnialo propaganda, przy fragmencie :”Rzad chinski przeznacza ponad…”, az spojrzalem na pasek adresu, czy aby na pewno jest dobrze wpisany;)

  2. 26 maja, 2009 o godz. 9:12 am, Kriss pisze:

    Och propagandą od razu :) chciałem być przygotowany do tematu. Ciesz się, że słupków w Excelu nie rysowałem :)

  3. 26 maja, 2009 o godz. 6:09 pm, Jarr pisze:

    Czepiasz się Bart, ja widzę tutaj dziennikarskie podejście do tematu, pełne spojrzenie przygotowania do Expo.