Koniec z tym Expo

Wiem, wiem, Szanghaj Expo 2010 już było, mamy nowy rok, więc kto by jeszcze o tym pamiętał. Tak się składa, że władze miasta przedłużyły okres funkcjonowania Chińskiego Pawilonu do maja dla tych, którzy nie mieli okazji zaglądnąć tam wcześniej, tym samym przedłużają pamięć o organizacji największego w historii lunaparku dla dorosłych.

Fanem Expo byłem raczej podczas samych przygotowań niż po wielkim otwarciu, więc tym razem wspierając się cytatem z Gizmodo: „Jeśli nie pojedziesz na Szanghaj Expo będziesz tego żałował, jeśli pojedziesz będziesz żałował jeszcze bardziej”, ze spokojnym sumieniem zamykam ten temat na blogu.

Wierze w sens organizacji Expo, w małe sukcesy oraz te większe, o których opinii publicznej nie wiele wiadomo. W przypadku Polskiego Pawilonu odczuwam jednak wysoki wpływ przypadkowych czynników, które złożyły się na nieprzewidziany sukces. Nic tylko się cieszyć, a trafne komentarze pozostawić innym.

Wracając do Chińskiego Pawilonu przyznaje, że wydłużenie okresu „dni otwartych” umożliwiło mieszkańcom Szanghaju odwiedzić największą konstrukcję bez tego całego szaleństwa, które miało miejsce wcześniej. Aby dostać się do środka, trzeba było pozyskać specjalny bilet wstępu obowiązujący tylko w tym pawilonie. 50 tysięcy biletów rozdawanych codziennie około godziny 9, wystarczało na co dziesiątego uczestnika, a Ci co się załapali czekali w kolejce od 4-5 rano. Nie są to zawody, w których chciałbym brać udział nawet po sytym śniadaniu i porządnej sjeście.

Tym się właśnie różnimy… „wyrośliśmy” ze stania w kolejkach, przedkładając wartość czasu nad wątpliwą korzyść. Chińczyk czy chce czy nie podejmuje to wyzwanie walcząc przy okazji o pieczątkę w expo-paszporcie.
Na szczęście to już za nami. Miasto trochę się uspokoiło, strażnicy metra zniknęli, a taksówkarze znowu zaczęli palić w samochodach… upragniona stabilizacja ;-)

Na koniec zostawiam Cię z kilkoma fotkami i krótkim filmem z Chińskiego Pawilonu bo właściwie o tym miał być wpis…

Napisane przez:

komentarzy 5 do “Koniec z tym Expo”

 1. 31 stycznia, 2011 o godz. 3:51 pm, Sophia pisze:

  Krzysiek, Twoje zdjecia i artykuly sa niesamowite … czytam je z wielkim zainteresowaniem. Kiedys „dobre czasy” sie skoncza i bedzie mi brakowalo tych ciekawych opisow. love, Sophia

 2. 31 stycznia, 2011 o godz. 6:33 pm, Jarr pisze:

  A kiedy wystawa EXPO odbędzie się w Polsce?

 3. 31 stycznia, 2011 o godz. 6:45 pm, kriss pisze:

  Niedługo, stadiony przerobi się na pawilony.

 4. 7 lutego, 2011 o godz. 4:49 am, Dżony Mikrofony pisze:

  Wpadłem tu przez przypadek, ale chyba zostanę. Kiedyś studiowałem chiński w Krakowie. Dzisiaj pamiętam praktycznie tylko, że to robiłem. Fajne to twoje Zhongquo ;-) Pozdrawiam

 5. 9 lutego, 2011 o godz. 6:16 pm, Kriss pisze:

  Dzięki i pozdrowienia!