Bo to dla kibiców jest!

Na ten wyścig czekałem długo. Jeśli miałbym określić siebie jako kibica to chyba tylko kibica formuły 1 i Roberta, w którego wierze od początków kontraktu ze stajnią BMW Sauber. Obecność na torze Shanghai Circuit traktuje jako ukoronowanie tej ślepej wiary.

Bilet pokrywał testy, kwalifikacje i oczywiście sam wyścig. Przy okazji załapaliśmy się na Puchar Porsche, który wypadał blado przed tym co miało nastąpić dalej.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, iż Chiny to nie najlepsze miejsce na tego typu rozgrywkę. Popularność tego sportu jest niewielka a i kibic jakiś taki zdezorientowany. Chińczycy najwyraźniej nie umieją pogodzić się z faktem, iż Schumacher nie jest związany z Ferrari przez co niemieckie flagi i czerwone barwy włoskiej stajni nadal stanowią jedność. Niewątpliwe największą gwiazdą jest tutaj wspomniany Shumi, a reszta (wykluczając Alonso i nieobecnego Raikonnena) to chyba tylko niewielki dodatek. Może się czepiam, ale mieszkańcy żółtego lądu biegający z flagami Hiszpanii czy Niemiec wyglądali dość komicznie.

Program dnia rozpoczynał się na 2h przez startem. Kilka testów, hymn narodowy no i parada kierowców autobusem przez cały tor. Miła niespodzianka dla kogoś kto relacje z wyścigu znał tylko z Polsatowego montażu. No i zaczęło się…

Ten kto chciał to widział lub przeczytał, więc za relację wyścigu zabierać się nie będę. Powiem tylko, że bolidy prezentują się przepięknie. Warkot silników jest potężny chociaż w naszym sektorze dźwięk roznosił się w górę i stopery do uszu nie były konieczne. Opowieści o nieświadomych chińczykach wpychających sobie i swoim dzieciom filtry od papierosów do uszu nie potwierdziły się, przynajmniej nie tam gdzie siedzieliśmy. Za to miejsce, które wybraliśmy było idealne, wyprzedzanie na długiej prostej, walka na szóstym zakręcie i zjazd to pitstopu, wszystko w zasięgu naszego wzroku.

Oglądanie Formuły z bliska to przede wszystkim możliwość porównania osiągów poszczególnych stajni. Tutaj faktycznie widać różnicę w wydajności bolidów jak i umiejętnościach kierowców. To co wyprawia Robert z R30 faktycznie wydaje się być ponad miarę tego auta. Jeśli chodzi o Schumachera, cóż na naszym zakręcie dostał lanie od prawie każdego kierowcy z czołówki. Trudno mówić o wielkim powrocie mistrza, zwłaszcza porównując osiągi Rosberga.

Pomijając żal utraty 3go miejsca muszę podkreślić, iż samochód bezpieczeństwa, który pozbawił podium Roberta faktycznie kręcił kółka do momentu aż reszta stawki dogoni trzech potencjalnych zwycięzców. Jestem w stanie zrozumieć widowiskowy aspekt tej decyzji jednak gdzieś umyka nieprzewidywalność tego sportu, ryzyko i dobrze dobrana strategia. Znając wygranych po drugim okrążeniu może byłoby mdło, ale za to jaka radość z 15 punktów. Piąte miejsce to też wyczyn przy Vettel’u na karku. Brawo Robert!

Napisane przez:

komentarzy 12 do “Bo to dla kibiców jest!”

 1. 21 kwietnia, 2010 o godz. 8:06 pm, jungle jesuss pisze:

  fotka 1747 do mnie przemawia,. jesteś wielki! znaczy pierwszy heheheh

 2. 21 kwietnia, 2010 o godz. 8:08 pm, jungle jesuss pisze:

  a kto jest na 1748, czy to ichni piasek z takimi faneczkami?

 3. 21 kwietnia, 2010 o godz. 8:18 pm, kriss pisze:

  Na 1748 trafił się przypadkowy bohater. Każdy mógł sobie strzelić fotkę.

 4. 21 kwietnia, 2010 o godz. 8:35 pm, Jarr pisze:

  Wyglada to bosko, trzeba się wybrać do Niemiec na wyścig w tym roku. Zainteresowany nie mógł w tym roku obejrzeć wyścigu w Polsacie, ale dziękuje za relację via SMS :)

 5. 21 kwietnia, 2010 o godz. 9:32 pm, Kriss pisze:

  Luz, ja relacjonowałem na żywo, Chuck spisywał do swojej komórki :)

 6. 22 kwietnia, 2010 o godz. 12:21 am, szuto pisze:

  to se na podium stanołeś, szampana mogłeś mieć na te lalae po bokach :0

 7. 22 kwietnia, 2010 o godz. 12:23 am, szuto pisze:

  stanąłeś, z polaka kiepski byłem :)

 8. 22 kwietnia, 2010 o godz. 10:53 am, Kriss pisze:

  Szampana nie było tylko browar i hot-dogi :). No i sześciopaki przez płot podawali.

 9. 22 kwietnia, 2010 o godz. 10:54 pm, em pisze:

  Witaj O WIELKI!!sprawdziły sie moje słowa no i”LALE” tworzą oprawę!/?

 10. 24 kwietnia, 2010 o godz. 12:48 am, B. pisze:

  Brawo!
  Najpierw ekskluzywny reportaż z przygotowań do Expo, teraz F1 od kuchni, zatem wielki świat na wyciągniecie ręki. Nie do końca potrafię to wytłumaczyć, ale czuję jakby Shanghai był tuż za rogiem :)

 11. 24 kwietnia, 2010 o godz. 2:38 am, Kriss pisze:

  @B: Bo jest za rogiem, prosto przez Rosję i w prawo od Pekinu ;) Definicje czasoprzestrzeni odłóżmy na bok. Po małej przerwie musiałem nadrobić… ale czuje jakbyś trochę podpuszczał ;-)
  @em: jakie słowa? Lale zawsze tworzą dobrą oprawę, ale z tym wielkim to już przesada ;-)

 12. 24 kwietnia, 2010 o godz. 3:55 am, B. pisze:

  A właśnie, że bez żadnej podpuchy tym razem :) Ale dobrze, że jesteś czujny;)