Xin Nian Kuai Le

…czyli Szczęśliwego Nowego Roku… królika! Chiński Nowy Rok, inaczej Święto Wiosny ma się prawie ku końcowi, przynajmniej część wolna od pracy już za nami.

Z krótką wzmianką na ten temat zwlekałem wykorzystując jedną z trzech stałych opcji jakie w tym czasie pozostają: wyjechać, nadrobić zaległości w filmach na DVD lub pracować dalej. To taki szablon, niemal maksyma ekspata w Szanghaju.

W czasie Święta Wiosny mamy do czynienia z największą na świecie migracją rasy ludzkiej. Chińczyk chce wrócić do domu, do rodziny i bliskich. Nie mam tu na myśli przejażdżki metrem czy autobusem, a raczej kilkunastogodzinną tułaczkę pociągami czasem nawet na stojąco. Im bliżej wolnego tym ceny i walka o bilety nabiera agresji. To samo dotyczy biletów lotniczych… zwłaszcza tu, w Szanghaju. Podróż po kraju lub poza, gdzie jest cieplej kusi każdego. Przewoźnicy wykorzystują to bezlitośnie, więc jeśli nie zaczniesz planować na zaś pozostaje Ci kolekcja DVD, książka i pust(awe) ulice Szanghaju.

O naszym wyjeździe wkrótce, tymczasem nie mogłem sobie odmówić publikacji kolejnego video z fajerwerkami w noc gdy królik przejmował schedę po tygrysie. Jest to absolutnie nieocenione uczucie obserwując tysiące fajerwerków eksplodujących nieprzerwanie przez dobrą godzinę. „Dziki zachód” i „strefa wojny” to najczęstsze określenia nowo przybyłych.

Zaraz po zakończeniu zabawy z fajerwerkami, świątynie i kilka ulic wokół wypełniają się wiernymi. Przejeżdżając obok Świątyni Nefrytowego Buddy wierzyć mi się nie chciało w jak długiej kolejce można stanąć, a pamiętam czasy kiedy rano po chleb na wigilie trzeba było ruszyć.

No ale to są Chiny, stanie w kolejce to sport narodowy.

Napisane przez:

komentarzy 7 do “Xin Nian Kuai Le”

 1. 9 lutego, 2011 o godz. 6:23 pm, Jarr pisze:

  Biedne zwierzątka, które przeżyły kolację odchodziły pewnie od zmysłów, kiedy źli ludzie bawili się w puszczanie sztucznych ogni.

 2. 9 lutego, 2011 o godz. 6:34 pm, Kriss pisze:

  Pamiętaj, że puszczanie ogni ma na celu wypędzenie złych duchów, więc aż tacy źli nie są ;)

 3. 9 lutego, 2011 o godz. 11:11 pm, Arleta pisze:

  czytam tego bloga z zapartym tchem. Za kilkanaście dni wyruszam do Szanghaju. Znalazłam tu wiele pomocnych i interesujących informacji za które chciałabym bardzo serdecznie podziękować.

  ps. szkoda że pod zdjęciami jedzonka nie było podpisów i ich chińskich nazw ;) … przynajmniej wiedziałabym za co się zabierać, a tak…. kto wie czego zasmakuję…

  pozdrawiam Was gorąco i raz jeszcze dziękuję!

 4. 10 lutego, 2011 o godz. 2:32 am, Mirek pisze:

  no to szczesliwego nowego chinskiego roku wam zycze,
  fajnie macie w tym roku,tak dwa razy sylwestra spedzac.
  pozdrowionka.

 5. 10 lutego, 2011 o godz. 6:15 am, matka Polki ;) pisze:

  po raz pierwszy mogłam oglądać fajerwerki z góry ;)też fajnie ;)

 6. 12 lutego, 2011 o godz. 2:30 pm, kriss pisze:

  @Arleta: Następnym razem dorzucę opisy dań, ale z chińskimi wersjami będzie ciężko ;-) Dobrej zabawy w Sha!
  @Mirek: Dwa sylwestry fajna sprawa, ale jeszcze trzecia porcja fajerwerków 17go lutego na Festiwal Latarni.
  @matka Polki: Szkoda tylko tych co oglądają je na wysokości eksplozji :)

 7. 9 maja, 2012 o godz. 1:02 pm, Popiół po smoczym podmuchu | Shanghai Weekly pisze:

  […] jeszcze rok temu w małym gronie podziwialiśmy rozświetloną panoramę miasta, wizytujący kolega ze Stanów Zjednoczonych […]